• Wzrost VAT-u na książki od stycznia
 • ~Agnieszka Moskwa | 15-09-2010 01:29:16
  Ministerstwo Finansów będzie monitorować rynek w okresie wprowadzania 5-procentowego VAT-u na książki, aby zminimalizować straty wydawców i hurtowników - postanowiono na spotkaniu ministra Michała Boniego z przedstawicielami środowiska książki.

  Spotkanie przedstawicieli środowiska książki (Polska Izba Książki, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Izba Wydawców Prasy, Biblioteka Narodowa) z ministrem Michałem Bonim oraz wiceministrem finansów Maciejem Grabowskim dotyczyło wprowadzenia od 1 stycznia 2011 r. 5-procentowego podatku VAT na książki. Do tej pory obowiązywała zerowa stawka tego podatku.

  Środowisko wydawców i księgarzy bardzo obawia się wejścia nowej stawki VAT. - Spodziewamy się, że wzrost VAT do 5 proc. zaowocuje wyższym niż 5-procentowy wzrostem cen książek. Będą drożały usługi pośrednie, spodziewamy się podwyżek cen prądu i benzyny w związku z podniesieniem ogólnej stawki VAT. Szacujemy, że w przyszłym roku ceny książek wzrosną o minimum 10 proc. - martwi się prezes Polskiej Izby Książki Piotr Marciszuk.

  Podczas środowego spotkania przedstawiciele organizacji branżowych przedstawili stronie rządowej swoje argumenty na rzecz zachowania zerowej stawki VAT. Okazało się jednak, że sprawa wprowadzenia podatku jest już przesądzona. - Minister Grabowski poinformował nas, że nie ma żadnej szansy na przedłużenie derogacji - podobno ostatnie przedłużenie w 2007 r. otrzymaliśmy pod warunkiem, iż dalszych przedłużeń nie będzie. Rząd planuje ujednolicenie stawki preferencyjnej 5-proc. na książki papierowe, audiobooki oraz e-booki wydane na nośnikach fizycznych. E-booki dostępne on-line pozostaną z 23-proc. VAT-em - poinformował Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki.

  Obserwatorzy rynku książki obawiają się, że podwyżka VAT od 1 stycznia przyniesie spore zamieszanie. - Mamy taki system dystrybucji książek, że prawdopodobnie w styczniu w magazynach znajdować się będzie spora część książek sprzedanych z zerową stawką VAT, a fakturowanych z 5-procentowym VAT-em - uważa prezes PIK. Na środowym spotkaniu ustalono, że w obliczu wzrostu VAT-u na książki i czasopisma specjalistyczne należy monitorować rynek od 1 stycznia, by określić faktyczne konsekwencje wzrostu stawki VAT: ustalić o ile wzrosną ceny książek i jak się to odbije na ich sprzedaży.

  Na spotkaniu zatroszczono się też o czytelników - zwłaszcza tych, których dostęp do nowości książkowych zmaleje po podniesieniu cen. Minister Michał Boni zobowiązał się do poszukania rezerw, by w najbliższym roku zwiększyć kwoty na zakup książek do bibliotek.

  Podczas spotkania wywiązała się dyskusja na temat VAT na e-booki dostępne on-line, na które po 1 stycznia 2011 r. zostanie utrzymana obecna 23-procentowa stawka VAT. Polska Izba Książki od pewnego czasu stara się o ujednolicenie podatku na wszystkie książki, niezależnie od ich nośnika. U źródeł nierównego traktowania książek tradycyjnych i e-booków on-line leży przyjęta przez UE podatkowa definicja książki, która obejmuje tylko wydania na materialnych nośnikach. Książki on-line są w całej Europie traktowane jako usługa.

  Na środowym spotkaniu ustalono, że polski rząd oraz książkowe organizacje branżowe stworzą w Brukseli wspólny front i razem domagać się będą jednolitej definicji książki, niezależnie od nośnika, na jakim została wydana, oraz jednolitej, preferencyjnej stawki podatku VAT na wszystkie książki.

  Materiał pochodzi z serwisu Internetowe Imperium Książki <http://www.iik.pl>