• Lem patronem pierwszego polskiego satelity
 • ~Agnieszka Moskwa | 22-10-2010 06:59:49
  Stanisław Lem zostanie patronem pierwszego polskiego satelity - zdecydowali internauci w głosowaniu przeprowadzonym na stronach resortu nauki. Satelita zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną pod koniec przyszłego roku.

  Jako nazwę dla drugiego satelity, który zostanie ukończony w 2013 r., internauci wybrali imię legendarnego gdańskiego astronoma Heweliusza. Wyniki plebiscytu na imiona dla polskich satelitów opublikowało w czwartek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Konkursowi towarzyszyły spore emocje. Jeszcze w ostatnim dniu głosowania drugie miejsce w plebiscycie zajmował Ary Sternfeld, urodzony w Sieradzu radziecki pionier kosmonautyki, który obliczył wiele orbit sztucznych satelitów Ziemi.

  Jednak - jak informuje MNiSW - wśród tysięcy uczciwie oddanych głosów odnotowano próby naruszenia reguł głosowania i obejścia elektronicznych zabezpieczeń. Ostatecznie firma czuwająca nad prawidłowym przebiegiem konkursu rekomendowała więc uznanie następujących wyników: Stanisław Lem - 20 922 głosy; Heweliusz - 5509 głosów; Ary Sternfeld - 3440 głosy; Pan Twardowski - 1965 głosów.

  Satelity zostaną wybudowane w Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN we współpracy z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Grazu, Uniwersytetem w Toronto oraz Uniwersytetem w Montrealu. Na realizację projektu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło 14,2 mln zł i jest to pierwszy od 1989 r. duży grant badawczy w dziedzinie astronomii i badań kosmicznych.

  Polskie satelity będą częścią grupy sześciu podobnych obiektów, umieszczonych na orbicie o wysokości 800 km. Ich zadaniem będzie prowadzenie przez kilka lat precyzyjnych pomiarów fotometrycznych aż 286 najjaśniejszych gwiazd na niebie.

  Materiał pochodzi z serwisu Internetowe Imperium Książki <http://www.iik.pl>