Strona Główna
   Książki
 Recenzje
 Autorzy
 Biografie
 Nowości i zapowiedzi
 E-books
 Felietony
 Konkursy
 Wywiady
   Zarejestruj się
 Dodaj materiał
   Redakcja
 Linki
 Współpraca
 Partnerzy
 • Wyszukiwarka

 • Polecamy
  Najlepsze strony o literaturze
 • Podręczniki drogie, droższe...
 • ~Agnieszka Moskwa | 09-09-2010 16:36:19   Drukuj newsa "Podręczniki drogie, droższe..."  Powiadom znajomego o newsie "Podręczniki drogie, droższe..."
  Podręczniki drogie, droższe...

  Planowane na przyszły rok wprowadzenie podatku VAT na książki może się okazać największym zmartwieniem dla rodziców. Wydawcy alarmują, że jeśli rząd wprowadzi 5-proc. VAT - a takie są zapowiedzi Ministerstwa Finansów - ceny książek podskoczą nawet o 10 proc.

  - To dlatego, że drożeją też usługi pośrednie, jak produkcja. Również ceny papieru poszły w górę. Dodatkowo zapowiadana podwyżka ogólna VAT o 1 proc. też podniesie koszty benzyny, prądu itd. - mówi Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki i właściciel wydawnictwa Stentor.

  Pojedyncze podręczniki nie są bardzo drogie - 25-35 zł. Najdroższe są te do języków obcych - ok. 60 zł, razem z ćwiczeniami (w gimnazjum dzieci uczą się co najmniej dwóch języków). To jednak nadal mniej niż ceny za choćby wydawaną w wersji niemakulaturowej beletrystykę. Jednak każdy uczeń potrzebuje na każdy rok nauki kilkunastu książek z ćwiczeniami, wydawcy chętnie je publikują oddzielnie albo w nierozłącznych pakietach.

  Już dziś za komplet dla gimnazjalisty i licealisty trzeba płacić prawie 500 zł. Za pakiety dla uczniów z klas 1-3 w podstawówkach - 160-190 zł, wyposażenie dzieci ze starszych klas w szkołach podstawowych kosztuje rodziców ok. 300 zł.

  W dodatku wprowadzone rok temu przez MEN zmiany w programach nauczania spowodowały, że niektóre roczniki muszą kupować podręczniki od nowa rejestrowane w ministerstwie. To ograniczyło rynek wtórny - dzisiejsi drugoklasiści, i z podstawówek, i z gimnazjów, uczą się według nowych programów, więc nie mogą kupić książek od starszego kolegi. W 2012 r. to samo czeka licealistów.

  - Mam czworo dzieci w szkole, dwoje idzie nowym programem. Cena ich podręczników na ten rok to prawie 2 tys. zł. Udało się ją trochę obniżyć, bo życzliwe nauczycielki spostrzegły, że niektóre nowe podręczniki różnią się od starych tylko kolejnością zadań i pozwoliły je odkupić od starszych uczniów. A jeszcze tenisówki, strój na wuef, tornistry i zeszyty. Zarabiam głównie na szkołę - mówi Małgorzata Pietrak z Warszawy.

  - Szukamy rozwiązań, co zrobić, żeby nie przerzucać kosztów wprowadzenia podatku VAT na rodziców - mówi Paweł Komisarczuk, redaktor naczelny wydawnictwa Operon. Przyznaje, że będzie trudno. - Część kosztów już ponieśliśmy - podręczniki na przyszły rok przecież zostały już napisane, autorzy opłaceni, został druk i dystrybucja. Z tych kosztów trudno będzie zejść, VAT je tylko podniesie. Mamy drukować na gorszym papierze?

  - Czytelnictwo spada od lat, a jeszcze idzie demograficzny niż. Kiedy wejdzie VAT, czytelnicy ograniczą kupowanie powieści. Ale przecież podręczniki musi kupić każdy rodzic - mówi Anna Andrejczuk, prezes rady nadzorczej Domu Książki w Białymstoku. - Dlatego nie wierzę, że wydawnictwa zaryzykują obniżki i straty na podręcznikach.

  Stawka VAT na książki ma wzrosnąć od stycznia 2011 r., kiedy wygaśnie zgoda UE na stosowanie w Polsce zerowego podatku na książki (renegocjowana od 2007 r.). Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów książkowy podatek będzie wynosił 5 proc.


  Źródło: Gazeta Wyborcza / Aleksandra Pezda

   

  K   O   M   E   N   T   A   R   Z   E


   Brak komentarzy do tego newsa !

  Dodaj swój komentarz

  Powrót do Strony Głównej

 • Nowa recenzja
 • Lituma w Andach
  Lituma w Andach
  Mario Vargas Llosa
 • Polecamy
 • Księgarnia
 • Listy
  John Ronald Ruel Tolkien
  Listy
  56 zł 50,40 zł
  KUP TERAZ!
 • Logowanie
 • Login: 
  Hasło: 
  Zarejestruj się
   
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Internetowe Imperium Książki © 2002 - 2010
  Serwis monitorowany przez: statystyki www stat.pl ^^^
  teatr warszawa