Strona Główna
   Książki
 Recenzje
 Autorzy
 Biografie
 Nowości i zapowiedzi
 E-books
 Felietony
 Konkursy
 Wywiady
   Zarejestruj się
 Dodaj materiał
   Redakcja
 Linki
 Współpraca
 Partnerzy
 • Wyszukiwarka

 • Polecamy
  Najlepsze strony o literaturze
 • „Śluby panieńskie” Bajona od piątku w kinach
 • ~Agnieszka Moskwa | 05-10-2010 18:06:26   Drukuj newsa "„Śluby panieńskie” Bajona od piątku w kinach"  Powiadom znajomego o newsie "„Śluby panieńskie” Bajona od piątku w kinach"
  „Śluby panieńskie” Bajona od piątku w kinach

  Filmowa adaptacja Ślubów panieńskich w realizacji Filipa Bajona trafi w piątek do kin. W obsadzie m.in. Marta Żmuda Trzebiatowska i Borys Szyc. Do komedii Aleksandra Fredry, z akcją w pierwszej połowie XIX wieku, reżyser wprowadził elementy współczesne.

  Bohaterowie filmu - pani Dobrójska, Radost, Klara - w wielu scenach rozmawiają np. przez telefony komórkowe. - Do prostej adaptacji lektury szkolnej trudno byłoby mnie namówić - powiedział Bajon na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie.

  Zaznaczył, że wprowadzenie do Ślubów panieńskich telefonów komórkowych nie jest próbą przyciągnięcia młodej widowni, lecz sprawdzenia, czy Fredro obroni się w dzisiejszych czasach, czy przedstawiona przez niego historia może przylegać do współczesnych relacji damsko-męskich.

  Reżyser jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć zapowiadał, że adaptacja Ślubów panieńskich - historii o kobietach, które przysięgają nienawidzić mężczyzn i nigdy nie wyjść za mąż - będzie próbą współczesnego odczytania sztuki, jak również odkrycia w niej ścieżek współczesnej psychologii i erotyki.

  W filmie wystąpili: Borys Szyc - jako wzdychający z miłości Albin, Maciej Stuhr - jako Gustaw, trzpiot i wesołek, Anna Cieślak - jako rozsądna i spokojna Aniela, Marta Żmuda Trzebiatowska - jako zbuntowana, niezależna Klara, Edyta Olszówka - jako stateczna pani Dobrójska oraz Robert Więckiewicz - w roli wuja Radosta, którego sprytne działania napędzają miłosną intrygę. Drugoplanowe postaci zagrali m.in.: Wiktor Zborowski, Andrzej Grabowski czy Daniel Olbrychski.

  Odtwórcy głównych ról ocenili na konferencji, że dużym wyzwaniem było dla nich mówienie wierszem. - To nie jest proste. Na początku wiersz przeszkadza. Dopiero, gdy się solidnie popracuje, przychodzi moment, gdy wiersz zaczyna aktorowi pomagać a nie przeszkadzać. Naszą ambicją było mówić wierszem klasycznie, według zasad. Jednocześnie staraliśmy się, by wypowiedzi bohaterów brzmiały współcześnie - mówił Stuhr. (...)

  Więckiewicz żartował z kolei, że Aleksander Fredro był totalnym świntuchem. - Pewne rzeczy są u niego zakamuflowane. Wielką przyjemność sprawiało nam rozszyfrowywanie tych znaczeń - opowiadał filmowy Radost.

  Producent filmu, Zbigniew Domagalski, poinformował, że Śluby... trafią do dystrybucji także w Stanach Zjednoczonych - 17 października odbędzie się premiera w Chicago, a 23 października w Nowym Jorku, na Manhattanie.

  Zdjęcia do Ślubów panieńskich - których autorem jest operator Witold Stok - były realizowane w sierpniu i wrześniu 2009 r. w skansenie we wsi Sucha na Podlasiu. Muzykę do filmu skomponował Michał Lorenc, kostiumy zaprojektowała Małgorzata Braszka, a scenografię Anna Wunderlich.(...)


  Źródło: Książki WP

   

  K   O   M   E   N   T   A   R   Z   E

  Autor: 4zZqgyfZU

  Treść: I was looking everewhyre and this popped up like nothing! http://biiqqknhiki.com [url=http://myhlybsm.com]myhlybsm[/url] [link=http://rpeahfjwdju.com]rpeahfjwdju[/link]

   

  Autor: RtHtVnAJ

  Treść: What a great reorusce this text is.

   

  Autor: voice

  Treść: Bardzo dobra ekranizacja. Naprawdę warto obejrzeć.

   

  Autor: ola k

  Treść: fajowe to jest

   

  Dodaj swój komentarz

  Powrót do Strony Głównej

 • Nowa recenzja
 • Dom Augusty
  Dom Augusty
  Majgull Axelsson
 • Polecamy
 • Księgarnia
 • Szybkie czytanie dla wytrwałych
  Paweł Sygnowski
  Szybkie czytanie dla wytrwałych
  29.95 zł
  KUP TERAZ!
 • Logowanie
 • Login: 
  Hasło: 
  Zarejestruj się
   
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Internetowe Imperium Książki © 2002 - 2010
  Serwis monitorowany przez: statystyki www stat.pl ^^^
  teatr warszawa