Strona Główna
   Książki
 Recenzje
 Autorzy
 Biografie
 Nowości i zapowiedzi
 E-books
 Felietony
 Konkursy
 Wywiady
   Zarejestruj się
 Dodaj materiał
 Dodaj recenzję
   Redakcja
 Linki
 Współpraca
 Partnerzy
 • Wyszukiwarka

 • Polecamy
  Najlepsze strony o literaturze
 •  Proces

  Autor książki: Franz Kafka
  Data dodania: 23-04-2007 o 17:17:59

  Kategoria: Literatura piękna

  Autor recenzji: Katarzyna Bereta
  Ocena recenzenta: 6 / 6

     Kup w świetnej cenie

  Proces

  Proces myślenia 

  Jakie tytuły znajdują się na pierwszych miejscach dzisiejszych list bestsellerów? Czy powyższe tytuły odzwierciedlają stan współczesnego czytelnika, jego upodobania literackie, poziom wiedzy, wyrobienie czytelnicze, a może są jedynie prostym odzwierciedleniem skutecznej reklamy, popularyzowanych przez media tematów, tytułów, nazwisk? Jeśli odpowiedź brzmi: są lustrem współczesnego czytelnika, to nie znajdzie się w jego kręgu zainteresowania paraboliczna powieść Kafki „Proces”. Jeśli zaś odpowiedzią jest skuteczność medialnej reklamy, to znaczy, że nie umarła jeszcze literatura nieco bardziej ambitna i jest komu polecać sięgnięcie po nią po raz pierwszy lub wtóry.

  „Proces” Kafki to być może zmora lektur szkolnych, ale z pewnością nie zmora literatury, a wręcz przeciwnie – jej perełka. To literatura strumienia świadomości plasująca się w kręgu takich dzieł, jak: „Sklepy cynamonowe” Schulza czy „W poszukiwaniu straconego czasu” Prousta. Strumień owej świadomości płynie swobodnie od myśli do myśli, czasami łącząc je w logiczną całość, czasami zdając się być pozbawionym wewnętrznej logiki. Literatura napisana jako odzwierciedlenie owego strumienia stwarza możliwość wielu różnorodnych interpretacji, daje czytelnikowi poczucie poruszania się w bliżej nieokreślonej czasoprzestrzeni, dzięki czemu możliwe jest odczytanie jej w każdym miejscu i czasie jako odzwierciedlenia własnego świata.

  „Proces” Kafki również można interpretować na wiele różnych sposobów, przykładając do niego klucz egzystencjalny, totalitarny lub religijny, można wreszcie spojrzeć na centralny w powieści proces Józefa K. dosłownie i zinterpretować go jako powieść o zniewoleniu człowieka poprzez prawo, którego wymiernym ramieniem są sądy, urzędnicy, a wreszcie całe społeczeństwo, opierające się na co dzień na przepisach.

  To, co mnie fascynuje w powieści Franza Kafki, to nie ostateczne rozwiązanie kwestii, o co w niej właściwie chodzi, ale błądzenie w domysłach i interpretacjach za wędrującym po zakamarkach tajemniczego miasta Józefem K., to towarzyszenie mu w postępującym procesie aż do wydania ostatecznego wyroku, to wolność od przymusu miejsca lub czasu, przymusu jedynej, słusznej interpretacji, to wolność od konieczności zrozumienia, co autor miał na myśli. Autor „Procesu” bowiem po prostu myślał i ten strumień myśli przelał na papier, nie rzecz zatem w tym, by zrozumieć proces myślenia Kafki, ale pozwolić mu się porwać.

  Gorąco zatem polecam lekturę „Procesu” wszystkim, którzy od literatury oczekują wieloznaczności, swobody interpretacji, a przez to niewyczerpanej głębi treści, czyli wszystkim tym, którym obmierzły książki zawierające już w tytule całą powieść i nie wykraczające swoim przesłaniem poza podane na talerzu fakty.

  Więcej o książce "Proces"


  Zobacz tę pozycję w księgarni Lideria

   

  K  O  M  E  N  T  A  R  Z  E    (ilość: 0)

  Brak komentarzy do tej recenzji

  Dodaj swój komentarz

 • Menu podręczne
 • Wersja do druku
  Powiadom znajomego
 • Nowa recenzja
 • Lituma w Andach
  Lituma w Andach
  Mario Vargas Llosa
 • Polecamy
 • Księgarnia
 • Świat według Clarksona 3. Na litość boską!
  Jeremy Clarkson
  Świat według Clarksona 3. Na litość boską!
  35 zł 32,20 zł
  KUP TERAZ!
 • Logowanie
 • Login: 
  Hasło: 
  Zarejestruj się
   
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Internetowe Imperium Książki © 2002 - 2010
  Serwis monitorowany przez: statystyki www stat.pl ^^^
  teatr warszawa